A városból a természetbe

2025. január 05. 11:38 - hillsmith

Miért rosszabb a városban?

Korábban leírtam, hogy miért jobb a városban (vidékről nézve). Most pedig azt nézem át, hogy miért rosszabb a városban.

A város két fő jellemzőjét, a kényelmet és a zsizsegést tekintsük tehát pozitív tulajdonságnak. Annak ellenére, hogy a kényelem többnyire nem tesz jót az embernek, sem a jellemének, sem az egészségének. A zsizsegés pedig nem csak a zsúfoltságot és dugókat jelenti, hanem a szórakozóhelyek, kiállítások, fesztiválok, koncertek, éttermek meg hasonlók folyamatos rendelkezésre állását is.

Ezen túlmenően viszont rengeteg olyan dolog jár a városban éléssel, amiben a vidék jobb tud lenni. (Főleg, ha vidék alatt a nem-fővárosi kiskertes családi házas övezetek helyett a természet mellett élést biztosító tanyasi, erdei, hegyvidéki vagy falusi életet értjük.)

A városban mindig rossz a levegő. Ezt én minden alkalommal érzem, amikor bemegyek bármelyik nagytelepülésre. Falun, a hegyvidéki völgyekben is rossz a levegő, de csak fűtési szezonban. Fent a hegyen mindig jó a levegő.

A városban nyáron elviselhetetlen a hőség. Minden ontja magából a forróságot, az aszfalt, a betonépületek, a klímák (kültéri egységek), az autók. Nyáron a hegyen is hőség van, de 5-7 fokkal elviselhetőbb, árnyasabb, és jobb mikroklímájú.

A városban mindig dugó van. Koncepcionálisan is gerjesztett dugó. Ez azt jelenti, hogy ha véletlenül nem lenne magától torlódás, mert mondjuk az emberek zöme wellness hotelben vagy a tengerparton múlatja az időt, akkor a városvezetés lezárja a főbb utakat (rakpart), egysávosra szűkíti a körutakat, egyirányúsítja a sugárutakat. A nyár minden hetén vannak fesztiválok, civil rendezvények (városi futások, bringásfelvonulás, melegrendezvény, politikai tüntetés, stb.), amik akadályozzák az ottélést.

A városban sosincs egyedül az ember. Akkor sem, ha igénye lenne rá.

A városban mindenhol turisták vannak. Belföldiek és külföldiek. De elképesztő arányban. Csak a Citadellán (ami egy pár száz négyzetméteres kilátópont) 4 000 000 ember járt az elmúlt évben. Úgy, hogy fizetni kell a kilátásért. (Igen, bizony, a kilátásért! Ha valaki nem érezné, hogy ez mennyire abszurd, akkor rossz hírem van számára: az agymosás és a lassú hozzászoktatás káros hatásai már rajta is mutatkoznak.)

Értem, hogy gazdaságilag (értsd: valakiknek az önös anyagi érdekei szempontjából) a hobbimigráció remek dolog. Meg a világlátottság színesebbé teszi az egyéniséget. És tudnék még vagy féltucat hasonló lózungot felsorakoztatni itt. A valóság (az én szemüvegemen keresztül) azonban az, hogy a turisztikai iparág önmagában is tetemes részét teszi ki annak, hogy a bolygó légköre, éghajlatai, szelei és vizei megállíthatatlanul melegszenek. Ezzel együtt az ökoszisztémái (aminek az ember is része, és kárvallottja is) pusztulnak és megváltoznak. Aki vitatkozni szeretne ezzel, annak csak az aktuális adat: 2024 volt a valaha mért legmelegebb év a bolygón. Azon belül minden hónap melegebb volt, mint korábban. Ráadásul szárazabb is. De ezt minden évben újra el lehet mondani: mindig az aktuális év a legmelegebb.

Ha pedig valaki azt képzeli, hogy nem ő, személy szerint ő, a családja, az ismerősei, a munkatársai teszik ezt a világgal, hanem mondjuk Kína, meg a világ nagyhatalmai, vagy a szomszéd - az csak magát csapja be. Mindannyian felelősek vagyunk, minden vásárlásunkkal súlyosbítjuk a helyzetet, és mi leszünk azok (nem önmagában Kína, vagy a "gazdagok"), akik megfizetjük mindennek az árát. Mégpedig elkerülhetetlenül, és hamarabb, mint bárki hinné.

Ezzel pedig el is érkeztem a következő szempontig, ami miatt a város nem biztos, hogy jó hely. A közművek, és a közellátás problémaköréhez. Egy városi lakás (vagy városi családi ház) élhetősége 100 százalékban attól függ, hogy legyen víz, áram, gáz/távhő szolgáltatás, és szemétszállítás. Fennakadás nélkül mindig legyen a boltokban mindenféle élelmiszer, háztartási kellék meg milliónyi egyéb, ami nélkül "nem lehet élni". A ma élő (európai) lakosság elképzelni sem tudja, hogy ezek bármelyike akár csak egyetlen napra is ne álljon rendelkezésre. Nem is gondol rá, hogy mi lenne, ha mégsem lenne mondjuk ivóvíz. Vagy bármi a fent felsoroltak közül. Akár csak 5 napig!

Aki idáig eljutott, annak a képzeletére bízom, hogy mi lenne.Támpontul akit érdekel, olvasson utána, hogy mi történik éppen ezekben a napokban Moldovában, innen úgy fél tank benzinnyi távolságra. Egy ország egész lakossága fűtés és víz nélkül él a januári télben, mert nincs gáz. Egyik napról a másikra. Gáz nélkül hamarosan áram sem lesz, mert ezidáig gázerőművek termelték az elektromos energiát.  Egy hete még éppen úgy éltek, mint mi magunk. Most pedig az életükért küzdenek a hideggel és a nélkülözéssel. Tessék csak elképzelni.

Végül az utolsó pont, ami miatt a város nem annyira jó hely, mint régen volt: a fenyegetettség. Minden hétre jut (ön)gyilkos támadás. Európában, az Egyesült Államokban, a Közel-Keleten és Ázsiában egyaránt. A média csak minden tizediket kapja fel, de akit érdekel, bármelyik (nem-bulvár) hírportálon minden egyes napon elolvashatja, hogy éppen hol és milyen módszerrel pusztítják a városok lakóit véletlenszerű terrortámadásokkal. Érdekesség, hogy ezen események nagyjából felét nem terrornak minősítik a hatóságok, hanem mentális zavarokkal küzdő, kétségbe esett és segítségre szoruló emberek elszigetelt akciójának. De az eredmény ugyanaz: sem repülőn, sem a tömegközlekedésben, sem a járdán, sem a metróban, sem a bevásárlóközpontokban nincs biztonságban lényegében senki. Mi a közös mindezekben? A tömeg. És hol van mindig és stabilan tömeg? A városokban.

Nos, így teljes a kép. Hozzá lehet olvasni a másik posztomat arról, hogy miért jó városban élni. Aztán ki-ki meghozhatja a maga ítéletét, hogy melyik előny melyik hátrányt üti és fordítva.

10 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://escapeplan.blog.hu/api/trackback/id/tr3618766564

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.01.05. 19:32:00

Pár éve írtam jellemrajzot a tipikus városi felfogásról. Ha nem bánod, ide linkelem, mert hosszú lenne kommentben levezetni. Elég jól kapcsolódik a posztodhoz.:
magan-galaxis.blog.hu/2021/08/20/plazabuborek

Nightfallivy 2025.01.08. 13:30:28

Mondjuk a bulik engem hidegen hagynak. Gitárest, meg hasonlók jöhetnek. :D

A vidék szóról nekem a kétértelműség jut eszembe először.
Budapesten előszeretettel vidékezik le azokat, akik Győrben, Tatabányán, Esztergomban, stb városokban élnek. Viszont mondjuk Pécsről nézve a vidék már tényleg a falukat, meg hasonló, kisebb helyeket jelenti. (Mondjuk Harkány, Vajszló.)
De nyilván kiderül, hogy itt a vidék alatt a tanyasi és hasonló életet kell érteni.

A hőséggel együtt tudok érteni. Beton az jobban visszaadja a hőt, a fa árnyéka alatt meg jobb. Jut eszembe, voltam olyan albérletben, ahol nyáron jó volt. Alattam az alagsor volt és a nap nem sütött be direkt.
De ha valaki olyan helyen lakik, ami nem földszinten van és direkt besüt a Nap, hát akkor ott bizony melegség lehet ezerrel.

"De ezt minden évben újra el lehet mondani: mindig az aktuális év a legmelegebb."
Most már ez lesz a megszokott. :(

Akik meg nem tudják elképzelni, hogy milyen víz, stb nélkül x napig, azok nézzenek katasztrófafilmeket, háborús filmeket.Vagy csak tekintsenek ki a híroldalakra, merthogy mondjuk csőtörés miatt csak lajtos kocsival van víz.

Nagyon röviden talán: város a kényelmet adja, a vidék meg a biztonságot.

Terrorhoz annyit, hogy valamikor hírekben volt, hogy egy futónőt megöltek, megerőszakoltak. Itt van, talán erre a hírre emlékszek:
hvg.hu/itthon/20220622_Eletfogytiglan_soroksari_futono_gyilkos_jogeros_itelet

Minél többen vannak egy helyen, annál nagyobb esélye annak, hogy valami borzalom legyen. :(

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.01.08. 18:40:35

@Nightfallivy: Szerintem a vidékiséget teljesen felesleges relativizálni, mert ilyen alapon Tokióhoz képest egész európa falvakból áll.
Az a vidék, ami nem város, és pont. A következő határ a tanya és a falvak között van, mert a falvakban társadalomban élnek az emberek, a tanyákon meg félnomád családi közösségekben. Annak is megvan a szépsége meg az előnye is, de egészen más az emberek kötödési rendszere. A tanyán a család tagjai élnek együtt, a falvakban meg a vérszerinti idegenek. Amikor a tanya jól megy, és kisegítésképp dolgozókat fogadnak, akik ott is élnek, akkor a tanya majorrá fejlődik, és akkor már egészen megváltoznak az emberi viszonyok is. Valamikor meg volt ennek a cizellált kultúrája, de mára már alig van, aki tud róluk valamit.

A vidéki élet ad még lehetőségeket a meleg ellen is, és nem csak a fákkal. A saját házamat magam terveztem, és építettem is. Sok hasznos dolgot tud, az egyik, hogy az eresz szélessége úgy lett kialakítva, hogy a nyári hónapokban nem süt be a nap az ablakon, de a hűvösebb időben, amikor a nap alacsonyabban jár a horizonton, fényárban úszik az egész ház, és ennek megfelelően hasznosul is a nap melege. A városi építészetnél ilyesmivel nem foglalkoznak. Mindennek fiskális megközelítése van. Az épületek célja, hogy minél értékesebb legyen, a meleghez fűtés kell, a hűvöshöz meg klíma. Az, hogy ez mesterségesen előállítva pénzbe is kerül, meg okozhat allergiát is, senkit nem érdekel.

Nightfallivy 2025.01.09. 02:36:25

Azért ez a fajta dolog (eresz szélessége) fontos tudás lenne a városi építkezésben is.

Ahhoz gratulálok, hogy te magad tervezted a házad és építtetted meg. :)

Írod a klímát. Lehet, hogy klíma kell a hűvöshöz, de tudok olyan munkásszállót, ahol nincs klíma, ellenben van jó nagy, hatalmas ablak van meg üvegajtó. :D (Erkély van ott a munkásszállón.)
Olyan albérletekben is laktam, ahol klíma nincs. Sőt, leginkább olyanokban. És a szülővárosomban, a szülői házban se volt klíma. Nekem természetes volt, hogy ha hőség van, akkor az ember elolvad. Még a ventilátor se volt alap számomra, a klímát meg olyan fancy, modern dolognak gondoltam.
Igaz, munkahelyen találkoztam már azzal, hogy milyen jó, ha van klíma, de ott inkább a termékek miatt volt szabályozva a hőmérséklet. :D (elektronikai alkatrészekről van szó)

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.01.09. 08:25:57

@Nightfallivy:
"ez a fajta dolog (eresz szélessége) fontos tudás lenne"
- Ez amúgy egy komoly becsületsértés az építészszakma irányába, ugyanis sc/kb 5. osztályban tanították földrajzórán a nap és bolygók egymáshoz képesti mozgását. Ennyi ismeret, meg némi józan logika elegendő lenne, ha lenne. Amúgy megfigyelésekkel a régmúlt parasztházait is ilyen elvek szerint építették, erről szóltak a tornácok, amik lehetőség szerint Déli irányba néztek. 100 éve még az egyszerű paraszt is rendelkezett ezzel az ismerettel. Hány osztálya is volt?

"gratulálok, hogy te magad tervezted a házad"
- Köszönöm, de nem az ihlet vezérelt, hanem az értetlenkedő építészek, akik folyton a típustervek kisebb átrajzolására akartak rávenni. Nekem nem magasépítő a szakterületem. Nekiálltam, megterveztem, és megépítettem. Elővettem az alapszintű fizikai ismereteimet, és alkottam egy jó hőháztartású, kiváló gravitációs szellőzésű otthont. Nálam a fűtés keringeti a szellőzést, és az ehhez szükséges ismeret annyi volt, hogy a meleg felfelé száll. Durva ugye? Nem egy PHD-s tudomány, mégis csak részben használják, és akkor sem feltétlenül jól.

Klímakérdés. Nekem sincs, és nem is kell. Megoldottam és működik, de ehhez vidéken kellett élnem, mert itt van rá lehetőség. Egy már beépített rosszul tájolt és rosszul tervezett lakásban tényleg nem sok lehetőség akad a technikai beavatkozáson kívül. Szintén nem kell bonyolult dologra gondolni. Ha egy talajba süllyesztett aknán (nem pincén, mert annak nem tesz jót) keresztül engeded be nyáron a lakásba a levegőt a padlószinten, és egy tetőtéri ablakon meg a felmelegedett belsőt ki, akkor folyamatosan a külsőhöz képest hűvösebb levegő fog keringeni a lakásban. Ehhez két dolog kell. Családi ház, tehát vidék, és általános iskolai fizikaórákon való aktív részvétel. Ez sem témája egyik doktori értekezésnek sem.

Nightfallivy 2025.01.09. 16:25:45

@F.M.J.: Talán a klímaváltozás miatt most már eljön ez az idő is. A tornác az jó, valamennyire véd az esőtől is.
Amikor redőny nélküli helyen lakok és jégeső, vihar(villámmal, széllel) van, valamikor aggódok, hogy nehogy az ablakot betörje...
És azt találgatom néha, hogy mennyire tud védeni az ablak felett kiugró külső fal (bocs, nem tudom a nevét :D) egy többemeletes épületben. Igaz, ha erkély van az ablak felett, akkor ugye az erkély "alja" tud védeni valamennyire.

Saját házadnál hogy oldottad meg a villanykérdést?

Azért ehhez kell egy olyan képesség, hogy az ember képes legyen így átlátni a dolgokat és "összetenni".

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.01.09. 19:19:19

Villanykérdés. Egyelőre nincs megoldva, folyamatban van. Van ugyan áramfejlesztő, és egy önálló rákötési pont a hálózatra, szóval tudok áramot csinálni, ha nagyon akarok, de olyan hosszú áramszünetek nem szoktak lenni. Tervben van egy szigetüzemű házi napelemrendszer, de egyelőre vannak érdekesebb céljaim. Ez ráér. Egyelőre a hőakkumulátor jobban érdekel. Olvastam róla ezt-azt. A lényeg, hogy úgy 800 fok körüli hőmérsékletet képes tárolni egy irdatlan méretű homoktartályban, ami brutális módon körül van szigetelve. Van már No-ban tesztüzemben ilyesmi. Képes nyáron felhalmozott hőenergiát a fűtési időszakig tárolni. Ha a számítások is alátámasztják, akkor el lehetne felejteni a klaszikus fűtést. Van vele fenntartásom, mert a favágás biztosítja a téli mozgásigényemet, de a lehetőség nagyon izgalmas.

"kell egy olyan képesség, hogy az ember képes legyen így átlátni a dolgokat"
- Igazad lehet, bár személy szerint én azt nem értem, hogy ilyen kézenfekvő 1x1 fajsúlyú dolgokat miért nem képes bárki átlátni. Nem beszéltem képletekről, együtthatókról, szögfüggvényekről, atomfizikáról, húrelméletről, semmi különösről, csak amit már általános iskolában is oktatnak. Mindenki más mit csinált azokban az években, ugyanis egyáltalán nem voltam egy mintatanuló. Ha véletlen kész volt a leckém, akkor annak már mindenki örült. Csupán odafigyeltem az órán, és az elég lett, hogy triviális dolgokat felismerjek. Az is igaz, hogy nem vagyok regisztrálva egyetlen közösségi platformra sem, és sorozatokat sem nézek. Nincs okostelefonom, és a TV készülékemen is csak filmeket szoktunk nézni. A TV adás nincs bekötve. Lehet, ebben van a titok nyitja.

Nightfallivy 2025.01.09. 21:04:46

Az jó, ha legalább áramfejlesztő van.

Ez a hőaksi tényleg jól hangzik, most hallok róla először.

" Igazad lehet, bár személy szerint én azt nem értem"
Arról az jut eszembe, hogy ilyenről olvastam. Hogy az ember azt oktassa, arról beszéljen, arra építsen vállalkozást, ami számára teljesen kézenfekvő, hogy tudja, mások meg kb hüledeznek.

Tv nekem sincs. Oké, itt van egy a szobában mint szobához tartozó tárgy, de csak arra használom, hogy rátegyem mondjuk a karácsonyi dekort. :D Ilyen régitipusú tv, nem a modern, lapos.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.01.10. 13:41:57

@Nightfallivy:
"jó, ha legalább áramfejlesztő van"
- Így igaz, és gondolom a feltételeit is tudod. Egy aggregátor megvehető egy heti bérből, és onnan már adhoc használat esetén van a világ végezetéig. Technikailag családi ház kell hozzá, amibe el lehet helyezni mondjuk a garázsban, kivezetni a falon a kipufogógázt, és megoldani, hogy át lehessen kapcsolni a hálózati betáplálást a saját áramra. Az elkerülhetetlen feltétel a vidéki élet. egy városi bérházban, vagy panellakásban ilyen lehetőség nincs. Még egy belső szünetmentes hálózat kiépítése sem megoldható. Hogyan lehetne megvédeni mondjuk a hűtő tartalmát, vagy főzni egy forró kávét, ha leáll a fűtés?

"a hőaksi tényleg jól hangzik"
- Ha van egy kis időd, írd be a keresőbe, és akár kész rendszereket vásárolhatsz. Én magam akarom megcsinálni saját elvárásokhoz igazodva, meg természetesen sokkal statikusabb kivitelben, hogy ne legyenek benne romlandó alkatrészek. Még sokat kell agyalnom rajta, nem mostanában lesz megoldás, de ráérek. Van saját erdőm.

"régitipusú tv, nem a modern, lapos"
- Az inkább szimbolikus dolog. Azoknak a dolgoknak a szimbolikája ami leköti az emberek érdeklődését és gondolkodási idejét, nehogy valami hasznosal töltsék. Csak hozok két példát. Régen amikor mentem valahová ismeretlen helyre kocsival, vittem magammal térképet. Manapság az emberek bekapcsolják az okostelefonon a GPS-t és odavezettetik magukat. Én viszont itthon megnézem a gugitérképet, megjegyzem az utat, és odamegyek emlékezetből. Eddig mindig sikerült. Másik. Régen a nyomógombos telefonok idején fejből tudtuk a legtöbbet hívott 20-30 számot. Manapság az se rossz, ha valaki a sajátját tudja. Vajon jó ez nekünk úgy általában? Hogyan hat ez az emberi elme állapotára?

Nightfallivy 2025.01.10. 16:09:28

@F.M.J.: ez így van. :) Ehhez tényleg elkél a családi ház.

Mondjuk én a saját telefonszámomat se tudom, de annyit hozzá kell tenni, hogy én jó, ha évente egyszer telefonálok. :D
Nem szükséges okostelefon a gps-hez. Van külön gps cucc. (Igaz, ebben nem vagyok otthon, lévén, leragadtam az Opel Vectráknál, meg a Trabantoknál....)
Ha elmegyek valahova (gyalog-busszal-egyébbel), akkor én már itthon szeretem megnézni, hova kell menni és hogyan. Nyilván viszem a telefont, de próbálom megjegyezni az átszállási pontokat.
A városból a természetbe
süti beállítások módosítása