A városból a természetbe

2025. február 10. 06:07 - hillsmith

A szénaboglyák vége

p2090001.JPG

Nyár végén még büszkén állt a 4 db, egyenként 3 méter magas szénabolya.
Mostanra csak egy maradt belőlük, az is eredeti mérete majdnem felét elveszítve,
magába roskadva várja, hogy februárban az utolsó szálig megegyék a birkák,
kecskék. Tél vége felé már minden állat lesoványodott, legelnivaló nincs, az
abrakból meg sosem jut annyi, amennyire igény volna. A széna életet ment
az év ezen szakaszában. Ezért éri meg a rengeteg munka nyáron, a legtikkasztóbb hőségben.

3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://escapeplan.blog.hu/api/trackback/id/tr3918792706

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.02.12. 19:02:39

Zempléni kirándulásaim során láttam ilyen karóra rakott boglyákat. A Dunántúlon, és az alföldön karó nélkül készülnek. Arrafelé erősebbek a szelek, vagy igy kisebb a felázási felület?

hillsmith 2025.02.28. 11:43:35

@F.M.J.: A szél miatt kell. Erdélyben még sokkal komolyabb, hajóárbóc-szerű karókat raknak le, és 5-6 méter magasra is rakják a boglyát. Persze azt egész csapat ember építi. A nagy boglya előnye, hogy kisebb a fajlagos veszteség.

A boglya palástját alkotó rész a napon kiszürkül, az esőtől megkeményedik. Eleségként nem szolgál, de megvédi és frissen tartja a benti réteget. Minél nagyobb a boglya, annál nagyobb a benti, védett széna aránya a paláston tönkremenőhöz képest.

Magam sajnos 3 méternél magasabb boglyát nem tudok rakásolni. Mire 2-3 hónap alatt megroskad, 180-200 cm lesz, innen kezdem el bontani.

Én az oldaláról bontom. Az erdélyi nagy boglyákat úgy nem lehet, mert leroskadnának, azokra felmásznak, és a tetejükről dobálják le azt a mennyiséget, amire épp szükség van. Aztán visszaigazítják a "sapkát" a boglyatetőn, mert ha belefolyik a csapadék, akkor tönkremegy az egész.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.02.28. 18:59:49

@hillsmith: Érdekes információk. Nekem ezeket annak idején nemigen mesélte senki. Volt ugyan a felmenőim között szakavatott személy, de mire tanultam volna tőle, már nem volt rá lehetőség. A kuláklista nem tett jót a tudásátadásnak.

Az én tapasztalati megoldásom az volt, hogy karó nélkül építettem boglyát. A felső részét, ahol a formája még közelebb volt a vízszinteshez, letakartam egy ponyvával. A sarkaira téglát kötöttem, ami a saját súlyával feszítette a szénára a takarást. Csak a tetejét borítottam, hogy oldalról szellőzzön. Így nagyobbrészt különösebb veszteségek nélkül tudtam az egészet feletetni. Az első években a földre raktam, fel is ázott kicsit. Később raklapterítést csináltam alá, de azt meg szerették a rágcsálók. A legjobb a megemelt raklap volt, mert a macskák alá tudtak menni. Tovább nem fejlesztettem. Épp megfelelt.
A városból a természetbe
süti beállítások módosítása