A városból a természetbe

2020. április 13. 21:09 - hillsmith

Nincsen vidék tyúk nélkül

A tyúktartás és a vidék úgy összetartozik a képzeletemben, mint a gomb meg a kabát. Most, hogy itt a tavasz, és itt vagyok én is a vidéken, a legkedvesebb terveim között szerepel, hogy végre tyúkokat tartsak.

De melyik tyúkfajta lenne a legmegfelelőbb?

A hibrid tyúkok (tojásteljesítményre vagy hústermelésre szelektált állatok) szerezhetők be a legkönnyebben. A hirdetésekben szinte csak ilyenek szerepelnek.

Például a Bábolna Tetra SL hibridjei valóságos tojásgyárak: egy éves korukra már több, mint 300 tojást tojnak, amik összsúlya meghaladja a 20 kg-ot. Komoly teljesítmény egy alig kétkilós kis állattól. Igaz, ehhez a tojástermeléshez speciális tartási körülmények tartoznak: szabályozott, magas hőmérséklet, egész napos mesterséges megvilágítás, különleges tojótápok. 

Ezeket a tyúkokat általában egyéves korukban lehet megvásárolni, amikorra tojástermelő képességük csökkenni kezd, ezért a "tojásgyárakból" kiselejtezik őket. Háztáji viszonyok között azonban még ilyenkor is kimagasló a tojástermelésük. Sajnos a telet nemigen viselik el, ősszel ezek a tyúkok a fazékban vagy a fagyasztóban szokták végezni.

A Tetra tyúkokról részletes ismertetők találhatók itt: https://www.babolnatetra.com/termekek

A másik véglet a magyar parlagi tyúk, ami sokkal igénytelenebb a környezeti viszonyokra, így háztáji körülmények között könnyebben tartható. Táp mellett vagy helyett szinte bármivel etethető, ami eszünkbe jut: magvak, kukorica, ezek töretei, zöldség, fűkaszálék, konyhai zöldmaradék. Emellett maguk is kapirgálnak, csipegetnek, a rovaroktól a csigákon át mindentől megtisztítják a környezetüket. 

Ugyanakkor tojástermelésük elmarad a hibridekétől, és ha maguk nem tudják kiegészíteni a táplálékukat kapirgálással, akkor bizony tápszerből is többet fogyasztanak hibrid társaiknál, nagyobb testtömegük és viszonylagos hidegtűrő képességük következtében. Ugyanakkor képesek áttelelni, és ha van kakasunk, költenek és szaporodnak is - szemben a hibridekkel.

A háztájiban, kisgazdaságban szóba jöhető fajtákról itt találtam egy szép összefoglalót.

A magam részéről két vasat is ütök egyszerre: a kendermagosból 15 db előnevelt csibét fogok beszerezni. De mert érdekel, hogy a Tetra SL egyéves letolt tyúkjai mit tudnak a hagyományos magyar fajtához képest, ezért belőlük is rendeltem 15 db-ot. Nem együtt fogom őket tartani, de a tartásmódjuk nagyon hasonló lesz. Hogy azután melyik társaság hogyan fogja érezni magát nálam, hogyan bírják a ketreces helyett az udvari tartást, és melyik mennyi és milyen tojást ad - az még ezen a nyáron ki fog derülni.

 

 

Címkék: tyúk
Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://escapeplan.blog.hu/api/trackback/id/tr1215610396

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
A városból a természetbe
süti beállítások módosítása