A városból a természetbe

2021. március 08. 19:16 - hillsmith

Tojásgyárból mentett tyúkok

Hm... Egy éve érkeztek a tojóim, és már el is felejtettem, hogy milyen leharcolt állapotban vettem át őket.

De most újra alkalmam volt megtapasztalni ezt. Vessünk egy pillantást erre a horrortyúkra:

img_20210308_070740.jpg

Elsőre nem látszik rajta, de ez egy élő, és tulajdonképpen egészségesnek mondható madár.

Hogy akkor miért van ilyen állapotban? Annak következményeként, ahogy a tojásgyárban tartják őket, majd amilyen körülmények között ide kiszállították.
A tojásgyárban a ketreceket annyira túlzsúfolják, hogy a tyúkoknak megfordulni is alig van helyük. Talaj nincs a lábuk alatt, rácson járnak, ott is pihennek. A rács duplán hasznos az ember számára, mert könnyebb takarítani, mint bármilyen almot, és a tojás is szépen átgurul rajta, egyenesen a gyűjtóvájúba, ahonnan csak össze kell szedni tömegével. Aludni nem nagyon szoktak ezek a jószágok, mivel majdnem egész nap erős mesterséges megvilágításban vannak, hogy folyamatosan nappalt érzékelve tojjanak, kifulladásig. Ételt nem láttak (magvakat, füveket, szénát, férget, csigát), ipari melléktermékekből gyártott, kizárólag porszerű granulátumon élnek. Merthogy az "teljesértékű". Nem láttak az eget, nem éreztek szelet, nem tudják milyen az éjszaka, és még sosem volt alkalmuk kapirgálni.

Amikor pedig a tojástermelésük egyéves koruk körül csökkenni kezd, és már nem tudnak 25 óránként megtermelni egy tojást, akkor leselejtezik őket. Bedobozolják egy kb. 90 cm hosszú, 25 cm magas felülről is zárt műanyag ládába - egyszerre 15 állatot -, felpakolják vagy ezer társukkal egy zárt kisteherautóra, és elkezdik kiszállítani olyan vevőknek, mint én.
A ládában egymásnak nyomódba fekszenek, a zárt furgonban fuldokolnak, és kínjukban tépik egymást, ahol érik. Mire megérkeznek, ilyen állapotban vannak.

Nem lelkifurdalás keltés céljából mondom, de minden alkalommal, amikor a boltban ketreces tartásból származó tojást vásárolunk, akkor ezt a rendszert támogatjuk a választásunkkal. És ne legyenek illúzióink, a mélyalmosnak nevezett ipari tojástermelésben sem sokkal jobbak az állatok életkörülményei.

img_20210306_154057.jpg

De most már jó kezekben lesznek nálam. Május végére kitollasodnak, és egészséges tojásokat tojó, stresszmentes állatok lesznek.

Eddig erre így nem gondoltam, de ilyen állatok gondozásba vétele, mint amit az kutyamenhelyeken csinálnak. Csak ezek a mentett jószágok éppenséggel tyúkok.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://escapeplan.blog.hu/api/trackback/id/tr8616454612

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
A városból a természetbe
süti beállítások módosítása