A városból a természetbe

2020. április 14. 11:47 - hillsmith

Ágyás a szántóföldön

Hogyan kerül az ágyás a szántóra?

Szükségmegoldásként. Adott egy szántó, amit legelőként használnak 8 éve, lovak ridegtartásához télen-nyáron. A lovag tiporják, tömörítik a talajt, és minden növényt lelegelnek, még a fűcsomók gyökerét is, ha nincs más. Egyik-másik ló karórágó, ami azt jelenti, hogy még a fák kérgét is lerágják. Emellett ez egy hegyvölgyi rész, ahol a talajerózió miatt lényegében nincs termőföld - a talaj tömör, agyagos, szerkezete a kolloidos (nano) méretig elaprózódott.

Ilyen földön nem könnyű növényt termeszteni. Az eke nem fogja a köves talajt, az ásó kifordul belőle. Leginkább csákánnyal lehet a földet megbontani vetés előtt. De nem érdemes.

Helyette kiskerti emeltágyás kialakítás, és éveken át tartó mulcsozás vár a területre. Idővel a mulcstakaró elbomlása által a területre kerülő szervesanyag-réteg lehetővé teszi majd zöldtrágya növények vetését. Ezek olyan lágyszárúak, amelyek növekedésük során apránként megtörik, porhanyósítják, birtokba veszik a talajt, elpusztulásuk után pedig táplálják és lazítják azt. 5-6 év kitartó munka eredményeként már ágyás nélkül is használható lesz némi növénytermesztésre a korábban végletekig kiszipolyozott terület.

img_20200409_081536_1.jpg

Az első lépés egy kis darabka föld körbekerítése deszkával, vagy bármi alkalmas anyaggal, ami kéznél van. Esetemben 4 méter hosszú, kb. két karnyújtásnyi széles ágyáskeret készült, egyszerű facövekek földbe döngölésével. Az aljára egy réteg hulladék kartonpapír került, hogy elkorhadásáig csökkentse a víz földbe szivárgását, ezzel segítse a talajréteg nedvesen tartását. Egy réteg, helyben gyűjtött lótrágyára került a korábbi etetések helyéről idehozott, korhadó széna. Ez még nem teljesen komposztálódott, teljes értékű humuszos talaj, de itt ez áll rendelkezésre, és biztos, hogy lényegesen jobb, mint az agyagos talaj, amire terítve lett. Idővel pedig egyre jobb lesz.

Még egy-két hétig áll, érik az ágyás, utána be lesz vetve valamivel. Akkor majd kiderül, hogy működik-e az elképzelés. Ez egy kb. 6 m2-es ágyás. Ilyenből a területen akár másfél ezret is elhelyezhetnék, de idén meg fogok elégedni 5-10 hasonló kialakításával.

A mulcsos, mélymulcsos, vagy angolul no-till talajművelés számtalan előnnyel rendelkezik a hagyományos, talajforgatáson alapuló termesztéssel szemben. A két leglényegesebb, hogy az első javítja a talajszerkezetet, a második lassan, de biztosan tönkreteszi. A másik fontos szempont, hogy az ásás- és szántásmentes gazdálkodás lényegesen kevesebb gépi munkát igényel, sőt a gépesítés teljesen nélkülözhető. Ez a módszer azonban nyilvánvalóan csak háztáji vagy kisgazdasági keretek között működik, ipari léptékben nem alkalmazható.

A no-till talajművelésról még sok szó esik majd itt, de addig is, akit érdekel a téma, és még nem látta, a Youtube-on feltétlenül nézze meg Gyulai Iván ökológus videósorozatát.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://escapeplan.blog.hu/api/trackback/id/tr1015611886

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
A városból a természetbe
süti beállítások módosítása