A városból a természetbe

2021. május 24. 18:06 - hillsmith

Méhes

Idén tavasszal újraéled a méhes!

Ezen a tavaszon három méhcsaládot vásároltam, kaptárral együtt. Kettő volt tavalyról, egyet készítettem a tél folyamán, így már 6 kaptárnyi kapacitásom van.

img_20210513_141644.jpg

A méhest jó naponta látogatni, mindig akad tennivaló ott is. A mögöttünk álló 40 napos esőzés után őserdő a környék, gyakorta kell megtisztítani a lágyszárúaktól a kaptárak környezetét. Hetente egy-két alkalommal a kaptár összes keretén lévő lépet végig kell nézni, ellenőrizni a fiasítást, megelőzni a méhek kirajzását. Gondoskodni kell arról, hogy elég lép legyen a kolónia fejlődéséhez és a mézkészítéshez egyaránt. A méhek rövidke életében néhány nap hosszú idő, ezért nem lehet halogatni a gondozásukat - egy-két nap alatt sokat változhat a kaptár belseje.

A méhek esős, szeles és hűvös időben nem tudják végezni a dolgukat, bent rekednek a kaptárban. Ilyenkor a korábban felhalmozott virágpor- és mézkészletet fogyasztják. Hiszen valójában ezért gyűjtik, nem az ember számára. Egy kaptárban sok tízezer méh is él kora nyárra, és ennyi éhes száj bizony napok alatt felfalja a készleteket, ha a méhész nincs résen. Ilyen napokon tömény cukoroldattal, méhek számára gyúrt lepénnyel kell etetni a családokat.

Nem probléma ez, ha néhány esős napról van szó, amelyek között a méhek ki tudnak repülni, és van mit begyűjteniük. De az idei hideg és esős tavasz nagy kihívás elé állítja a kis rovarokat: az állandó esőben a növények virágzata elázott, tönkre ment, virágport, nektárt alig adott, és idén már nem is fog. A méhek pedig heteken át csak heti egy-két napon tudtak kirepülni, sokszor pedig egyszer sem.

A későn beköszöntő, de annál tovább maradó tél amúgy is megtizedelte az állományokat, nem egy méhész veszítette el a családok 80%-át áprilisra. Ez tehát nehezített terep számomra is. Kezdő méhészként igyekszem nagyon odafigyelni, hogy rajtam ne múljon a méhes sikere.

Tavaly már sikerült két családot létrehoznunk számomra a méhész ismerősömmel, de ősszel odavesztek mind. Méz nélkül azért nem maradtunk tavaly. Idén jobb eredményre számítok, hiszen gyakorlás teszi a mestert. Meg persze szerencse. :)

 

3 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://escapeplan.blog.hu/api/trackback/id/tr9016570646

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2021.05.25. 06:25:14

Nem cukrozni kell a méheket, hanem nem kéne őket kizsarolni...

hillsmith 2021.05.25. 16:26:48

Valóban. Haszonvétel. Ez a szó ismétlődik mindenhol: állattartás, "kultúr"növények, erdők, vízek. Az ember mindent a maga hasznára akar fordítani és formálni. Ezért lett mára szükség az új fogalomra: "Fenntartható visszafejlődés". Valahol útközben elvesztettük a kapcsolatot a természettel, és így a realitással.

Akárhogy is, a "nem cukrozni kell a méheket" mondat egy új cikket érdemelt, megírtam.

Köszi a hozzászólást!

gigabursch 2021.05.25. 19:57:15

@hillsmith:
Ejha, ez nem semmi, hogy rögtön cikket katalizáltam.
Értem a lényeget, valóban van "Vészhelyzet".

Viszont:
Kedves munkatársam volt Fritsch Ottó (Isten nyugosztalja), aki igazán benne van a méhészetben tudja, hogy kiről van szó.
Kézzel-lábbal tiltakozott a méhek "etetése-itatása", hát még a költöztetése ellen!
Sosem rabolta le őket és érdekes módon alig-alig vesztett el családot.
Valahogy mindig nagyon jó mézet lehetett tőle venni.
A városból a természetbe
süti beállítások módosítása