A tojóknak köszönhetően mostanság reggelente van termés bőven.
A koronavírusos időszakban a tojásárak igencsak megemelkedtek, ahogy két napja egy Tesco-s bevásárláskor tapasztaltam. Úgyhogy ilyen mennyiségű tojásnak már kereskedelmi értéke van. Ha az általunk elfogyasztott napi 3-4 tojást nem számolom, akkor havonta: 30*11 = 330 db, vagyis 33 doboz tojás terem itt (nyári csúcsidőszakban), amit ha csak 65 forintjával számolunk, az bizony 21 ezer forint fölötti összeg. Ehhez képest a takarmányozásuk nem több havi 5-6 ezernél, úgy tervezem. De ezt még ezután látjuk meg.
Persze mindez a valóságban bonyolultabb. A tyúkok évszakonként változó gyakorisággal tojnak. Ahogy korosodnak, úgy egyre kevesebbet. Ha tetszőleges mennyiségű takarmányhoz jutnak (mint jelenleg nálam), akkor idővel elhízhatnak, amitől szintén csökken a tojásszám.
Azután itt van a csere-bere kérdése. A méhész lényegében ingyen ad mézet, meg ami a méhészkedéshez, a méhcsaládjaimnak kell: lépes keretet a kaptárba, pl. Ezért cserébe ingyen kap majd tojást. Ezzel viszont az üzleti kalkulációnak nagyjából lőttek is, mivel 15 tyúk nem az a mennyiség, ami mellett családnak, barátnak ingyen osztogatható a tojás, és utána még marad is értékesítésre. Úgyhogy barter üzletelés tárgyát képezi a tojás, pénz nemigen lesz belőle, de az értékéből ez nem von le. Sőt, az, hogy tudjuk mit eszünk, többet is ér, mint tojásonként 60-70 Ft. Mérhetetlenül többet.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.